Charakterystyka

Długość 60km
Trudność Średnio trudna
Najważniejsze walory zakręty, piękne widoki, zabytki

Rekomendowane motocykle

Honda CBF500
Yamaha TDM900

Mapa


Wyświetl większą mapę

Opis trasy

Pieskowa Skała to jeden z najczęstszych kierunków motocyklowych wycieczek Krakowian – wszystko z powodu rewelacyjnego dla motocyklistów odcinka drogi między miejscowością Skała z zamkiem w Pieskowej Skale – dobra nawierzchnia i ciasne zakręty zapewniają niesamowitą frajdę!

Ale po kolei – wycieczkę zaczynamy od zjechania z ulicy Opolskiej na północ na drogę 794 – ta część podróży nie będzie przesadnie miła – droga do granic Krakowa (stan na 2013r.) jest w tragicznym stanie technicznym. Począwszy od Zielonek jest już o wiele lepiej – można przyspieszyć bez obawy o zęby i kręgosłup. Po minięciu Zielonek natężenie ruchu zazwyczaj nieco spada i wyprzedzanie staje się sensowne. Droga nie ma dużych rozgałęzień, zatem nikt nie powinien się zgubić. Od wsi Januszowice droga jest niemal idealnie gładka (remont w 2012r.), a od Brzozówki także prosta i z dobrą widocznością – można przycisnąć mocniej i w szybkim tempie dojechać do Skały.

Skała wita podróżników rondem (które wbrew stereotypom wcale nie jest okrągłe) – tu należy pojechać w lewo, minąć kościół i kierować się na Ojców drogą 773. Zaraz za miasteczkiem jest rozwidlenie – droga w lewo prowadzi do Ojcowa (wycieczka opisana w innym artykule), nas natomiast interesuje droga w prawo. Zaraz za skrętem zaczynają się pierwsze zakręty – najwyższy czas rozgrzać opony.

I wreszcie! Po ok 1 km zaczyna się właściwa zabawa! Droga staję się kręta, a winkle ciaśniejsze. Pomiędzy kolejnymi zakrętami są długie szybkie łuki – w sam raz na rozprostowanie pleców. Zaraz potem czeka na nas kolejny zakręt.

Uwaga! Ta część trasy nie należy ani do łatwych, ani tym bardziej bezpiecznych. Większość zakrętów nie zapewnia dobrej widoczności, a kilka z nich praktycznie jakiejkolwiek (omijamy skały). Również mijane mostki z ostrymi stalowymi barierami nie są najszczęśliwszym miejscem na wypadnięcie z drogi. Co więcej, oznakowanie drogi nie pozwala w jakikolwiek sposób zorientować się jak trudny odcinek czeka nas za chwilę – znaki ostrzegające przed ostrymi zakrętami są wszędzie – zarówno przez ciasnymi winklami na 90 stopni jak i stosunkowo łagodnymi łukami. Dlatego żeby poczuć się bezpiecznie polecam przejechać się tą drogą powoli, na spokojnie zorientować w zakrętach, a po dojechaniu pod zamek w Pieskowej Skale zrobić nawrotkę, wrócić na skrzyżowanie z drogą do Ojcowa i ponownie zacząć zabawę. Innym rozwiązaniem jest nawigacja – można ocenić na mapie co czeka za zakrętem, oczywiście jeśli ktoś ma na tyle dużą podzielność uwagi.

Po dojechaniu na parking pod zamek w PIeskowej Skale główną część wycieczki mamy za sobą – teraz czas na relaks – polecam skręt w prawo i wyjazd na wzgórze – droga wiedzie w pięknym lesie, po drodze mijamy karczmy gdzie można coś przekąsić lub po prostu zatrzymać się na chwilę. To również dobre miejsce na wypad do samego zamku – zostawiając motocykl przy jednej z karczm można ścieżką w lesie dojść do samego zamku.

W drodze powrotnej można jeszcze raz poćwiczyć składanie się w zakrętach lub skrajem lasu objechać zamek w Pieskowej Skale i w miejscowości Wielmoża wjechać na drogę 794, która doprowadzi nas do Skały a następnie do Krakowa.

Pokonanie całej trasy w dość spacerowym tempie zajmuje około godzinę i jest idealne na niespieszne sobotnie przedpołudnie. Poza odcinkiem między Skałą a zamkiem w Pieskowej Skale trasa jest łatwa, a doskonałe winkle w okolicach zamku z pewnością każdemu dostarczą mnóstwa radości!

Galeria